Naše dejiny: od nudných faktov k dramatickému príbehu

Autor: Gabriela Bereghazyova | 28.6.2018 o 10:21 | (upravené 28.6.2018 o 14:14) Karma článku: 1,78 | Prečítané:  506x

História Slovenska ukrýva jeden z najväčších príbehov národného hrdinstva tohto sveta. Napriek tomu ho málokto pozná, vrátane Slovákov. 

Vyrastala som na malebnom Záhorí v presvedčení, že neexistuje nič nudnejšie ako história Slovenska. Starovekí Rimania, tajomní Egypťania a exotickí Aztékovia mi počarovali, akonáhle však prišla reč na Slovensko, hodiny dejepisu sa stali trápením. To sa však zmenilo, keď som po vysokej škole opustila svoje rodné hniezdo. V zahraničí som začala Slovensko vnímať inak. Ďaleko od domova som ocenila neuveriteľnú cestu ku slobode a bezodnú sudnicu múdrosti našich predkov. Slovenská história zrazu nebola len nudnou zbierkou faktov a vyblednutých tvárí minulosti, ktoré na nás hľadia zo stien štátnych úradov. Stala sa prehliadkou hrdinstva, nečakaných a dramatických zvratov osudu, intríg a tajomstiev, nesúcimi sa naprieč dvoma miléniami. 

 

Za hranicami som s prekvapením zistila, že iné krajiny si starostlivo budujú svoje národné príbehy. Hľadajú symboly, ktoré ich reprezentujú, neustále sa prehrabávajú v pokladnici svojej minulosti a hľadajú nové pohľady na minulosť a  posolstvá pre dnešok. Slovensko nič podobné nerobilo. Nemali sme príbeh ani symbol. Prečo? Posledné storočie v srdci Európy bolo také búrlivé, že sme to medzi dvoma svetovými vojnami, rozpadom Rakúsko-Uhorska, založením Československa, násilným rozbitím Československa, nástupom komunizmu a zviechania sa z kolien po páde železnej opony jednoducho nemali kedy stihnúť.

Každý veľký národ potrebuje symbol a príbeh. Potrebuje ho i Slovensko, ak sa chce viditeľniť na medzinárodnej scéne a povzbudiť záujem doma. Počas doktorantského štúdia vo Veľkej Británii som stretla Zuzanu Palovic, kanadskú Slovensku a akademičku, ktorá zdieľala to isté presvedčenie a nadšenie darovať Slovensku, to čo mu chýbalo. Spolu sme sa začali prehrabávať nánosmi zabudnutia až kým sme nenašli symbol, ktorý hovorí za všetko. Slovo dalo slovo a zrodila sa kniha Slovensko: Legenda Lipy.  

 

Srdcovitý lipový list je zosobnením podstaty Slovenska, jeho pradávnych koreňov a veľkolepej budúcnosti, ako i vyjadrením srdečnej povahy našich ľudí. Slováci majú skutočne obrovské a štedré srdcia a práve preto si vybrali za svoj emblém práve Lipu. Od ministerstiev po verejné budovy, od slovenských pasov po národnú pečať, od folklóru po spriritualitu, Lipa sprevádza  Slovákov na každom kroku od čias starobylých Slovanov po dnes. Lipa, posvätný strom Slovanov a národný strom Slovákov, rozpráva impozantný príbeh storočí slovenských útrap a víťazstiev.

Slovensko: Legenda Lipy je prvou publikáciou svojho druhu na našom trhu. Predstavuje históriu ako ju zo školy nepoznáme. Nie sú to dejiny utláčaného národa, ale povznášajúca história húževnatých ľudí, ktorí prežili všetky nástrahy minulosti a zhliadli úsvit 21. storočia ako samostatný národ. Je to príbeh, ktorému sa len tak niečo nevyrovná a predsa sa ním dá v tejto uponáhľanej dobre prelúskať za jeden večer.

Ľudia sa nás pýtajú, čo nás motivovalo k napisaniu knihy, čo nám dalo silu vytrvať napriek všetkým polenám, ktoré nám hádzali po nohy. Bol to hlboký rešpekt ku Slovákom a Slovensku a presvedčenie, že jeho príbeh má moc utíšiť búrku a urovnať rozpory. Kto iný ako národ, ktorý v poslednom storočí prežil šesť zmien režimu vie viac o tom, ako veľmi treba chrániť mier? Je na čase podeliť sa o túto múdrosť so svetom tam vonku. Znova sa zmieta v neistote a rozbrojoch. Inšpiratívne príbehy doteraz menej známeno sveta potrebuje ako soľ. 

Spoluautor: Zuzana Palovic

Viac na www.legendalipy.sk.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Cynická hra Smer - SNS

Tu predsa nejde o chcenie – všetci chceme –, ale o základnú pokoru k realite.


Už ste čítali?